تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 18474
تاریخ انتشار: ش, 1393/01/16 - 09:02
بقعه باستانی کورائیم یادگار دوران مغول در شهرستان نیر
نیریمیز: بقعه كورائيم در 30 كيلومتري جنوب شهر اردبيل در شهر كورائيم يكي از بخشهاي شهرستان نير قرار دارد.

به گزارش نیریمیز ؛  این بقعه در وسط قبرستاني قرار دارد که احتمالا اين قبرستان باقي مانده از دوران اسلامي است و سنگ قبرهاي متعلق به قرن 6 هجري موجود در این قبرستان گواه این ادعاست.

 

بقعه کورائيم به شکل بنايي چهار گوش است که اندازه هر ضلع آن 5متر اندازه گيري شده است و گنبد آجري کوچکي روي آن را پوشانده است بعلت دوپوش نبودن گنبد، بنادر حل انهدام و ويراني است. درقسمت شمالي بنا سردر کوچکي با تاق فرو ريخته وجود دارد عرض در ورودي بقعه  80 سانتي متر و ارتفاع آن 150 سانتي متر بوده و علي الظاهر نشان قبري در داخل بقعه مشهود است.

 

سبک معماري و مصالح بکار رفته در آن چنين مي نمايد که بقعه احتمالا متعلق به حدود قرن7 تا اواخر حکومت مغل ها يا اولين سال هاي حکومت ترکمن ها در آذربايجان می باشد البته در جلد دوم کتاب اردبيل در گذر گاه تاريخ مولف کتاب از يک بناي مربوط به دوره ساساني در کورائيم سخن به ميان آورده است ولي بعيد به نظر مي رسد بقعه مزبور با شماره 826 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

سرزمین تاریخی ایران از لحاظ حجم و گستردگی بناهای تاریخی در چهان ممتاز و کشوری بی همتا است امروزه اگر به هر روستا و شهری نگاهی کنیم دهها اثر باستانی تاریخی و مذهبی یافت می شود.منطقه تاریخی و فراموش شده کورائیم یکی از این نمونه ها می باشد.

 

 

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر