تازه ترین مطالب


کد مطلب: 22976
تاریخ انتشار: ي, 1393/04/08 - 08:47
آیین ها و سنت های ماه رمضان در نیر
نیریمیز: آداب و رسوم سنتي مردم مومن شهر نیر که ريشه در فرهنگ غني و اصيل اسلامي دارد در گذر زمان نه تنها دچار خللي نشده‌، بلکه روز به روز بر عظمت و گسترش آن افزوده شده است.

به گزارش نیریمیز ؛ دراين ميان آداب ماه مبارک رمضان يکي از مصاديق فرهنگ عامه مردم نیر است که با ريشه‌هاي عميق مذهبي مورد توجه همگان قرار دارد و اين رسوم از قرن‌ها پيش داراي غناي ويژه‌اي است و مردم اين ديار با شور و شوق هر چه تمام آن را بجا مي‌آورند‌.

 

از نيمه شعبان و همزمان با سالروز ولادت باسعادت يگانه منجي عالم بشريت حضرت مهدي ( عج ) چهره ظاهري شهر نیر دگرگون مي‌شود و مردم نيز با جنب و جوش به آماده ساختن خو‌د براي استقبال از ماه خدا‌، ماه مبارک رمضان مي‌پردازند.

 

مردم نیر چند روز قبل از ماه مبارک رمضان به غبارروبي و عطرافشاني مساجد و همچنين نظافت و پاکسازي خانه‌ها مي‌پردازند و به استقبال اين ماه پربرکت مي‌روند.

 

 

آنها نظافت و خانه تکاني را هنگام روز انجام مي‌دهند‌، زيرا اعتقاد دارند که جاروب کردن در شب کراهت دارد. شب بايد خانه تميز باشد، زيرا شيطان در محل کثيف ماندگار مي‌شود و به اين دليل خاکروبه را نيز قبل از غروب آفتاب از خانه بيرون مي‌ريزند‌. نیریها معتقدند همانگونه که دراين ماه مبارک به تزکيه روح توجه مي‌شود بايد به نظافت محل عبادت و سکونت پرداخت‌.

 

 

در قديم مردم نیر براي رويت هلال اول ماه رمضان‌، غروب روز آخر شعبان بالاي پشت بام و مناره ي مسجد رفته و با نگاه عميق به آسمان ماه را جست‌وجو مي‌کردند و در صورت مشاهده‌، اعمال مخصوص اين ماه را بجا مي‌آوردند‌.

 

ازجمله آداب و رسوم مردم نیر در مورد ديدن ماه نو آن است که به محض رويت ماه‌، چشمان خود را بسته و صلوات مي‌فرستند و بر اين باورند که درموقع ديدن ماه هر حاجتي از خدا طلب کنند برآورده مي‌شود‌.

 

 

در ماه مبارک رمضان که ماه نزول قرآن است جلسات قرائت قرآن مجيد در سطح مساجد براي مردان و زنان مومن اين ديار از شور و هيجان ويژه‌اي برخوردار است و از روز اول ماه رمضان‌، مردم در مساجد حضور یافته و در طول سي روز ماه مبارک هر روز يک جز از کلام الله مجيد قرائت مي شود تا کل قرآن ختم شود.‌

 

 

در نیر برای بزرگداشت شب‌هاي پر برکت قدر  برنامه‌هاي ويژه‌اي در سطح مساجد برگزار مي‌شود که مهمترين آنها : قرائت قرآن ، نماز‌، دعاهاي مخصوص شب قدر‌، احيا و شب زنده‌داري تا اذان صبح با قرآن برسرنهادن و طلب استغفار است‌. از جمله آداب و رسوم مردم شهر نیر  در ليالي قدر‌، طبخ افطاري و سحري و دعوت از روزه داران و شب زنده‌داران و پذيرايي از آن‌هاست‌.

 

 پس از سي روز عبادت و بندگي و روزه‌داري‌، در روز عيد سعيد فطر مردم همراه با امام جمعه شهرستان جهت اقامه نماز عيد فطر مهيا مي‌شوند و بعد از پذيرايي‌، نماز اين عيد بزرگ را با شکوه هرچه تمام‌ تر بجا مي‌آورند و اين روز را به يکديگر تبريک و تهنيت مي‌گويند‌. همچنين در اين محل به منظور جمع‌آوري ذکات فطره صندوق‌ها‌يي تعيين مي‌شود ومردم وجوهات خويش را درآن مي‌ريزند . ‌

 

پس از پايان اين مراسم معنوي مردم به خانه بزرگترهاي فاميل رفته و اين عيد بزرگ اسلامي را به آنان تبريک مي‌گويند و به شکرانه يک ماه عبادت و بندگي خدا‌، ماه روز وروزه داری  را با جشن و سرور به پايا‌ن مي‌برند‌.

 

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر