تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 24739
تاریخ انتشار: ي, 1395/02/19 - 11:35
نیریمیز: شهرستان تاریخی نیر به عنوان دروازه غربی استان اردبیل، علیرغم دارا بودن توانمندی ها و قابلیت های منحصر به فرد، همچنان در محرومیت به سر می برد.

به گزارش نیریمیز، شهرستان نیر در 31 کیلومتری غرب مرکز استان و در مسیر جاده ترانزیتی اردبیل به تبریز قرار دارد. 
 
این شهرستان از پیشینه تاريخي درخشان برخوردار بوده و يكي از شهرهاي تاريخي و قديمي آذربايجان است. آثار به دست آمده از دوره ي اورارتوها (دوره ي معاصر مادها) به خط ميخي بر روي سنگ نبشه های اورارتي در روستاهاي تابعه شهرستان، نشانه قدمت و حضور سرداران اورارتي در اين منطقه حاصلخيز و زيبا نشان است.
 
اين سنگ نبشته ها هم اكنون در روستاهاي شهرستان از جمله دابانلو، ويرسق و قرتپه وجود دارد و آثاری چون آتشكده هاي نير اعظم، صايين، ايرينجي و جوراب و همچنين نشانه هاي آيين ميترائيسم در روستاي اباذر و آثار متعلق به هزاره سوم قبل از ميلاد در بويني يوغون روستاي كورعباسلو، قبرهاي متعلق به قرون 8و9 قبل از ميلاد در روستاي قره شيران و معماري منحصر به فرد غار نظامي گلستان نشان از غناي فرهنگي و تاريخي شهرستان نير دارد به طوري كه كثرت معماري هاي خاص صخره‌اي در منطقه و اشارات منابع تاريخي اعم از سالنامه‌هاي آشور و اورارتو و متون هخامنشي به اين موضوع، نشانگر قدمت تاريخي هزاران ساله اين منطقه است که بخشي از كارنامه درخشان تاريخ قبل از اسلام اين منطقه را شامل مي شود. 
 
اگر چه ظاهرا منطقه نير نيز همچون ساير مناطق آذربايجان در دوره خلافت عمر بن خطاب به دست اعراب مسلمان فتح گرديد و لكن در سال 210 ه – ق علي بن مر در نير اعلام استقلال كرده و به مدت پنج سال دولت مستقلي را در اين ناحيه تشكيل داد؛ بدين ترتيب مي توان گفت كه اين دولت از نخستين دولت هاي ايران بعد از اسلام بوده كه در نير روي كار آمده است.
 
لازم به ذکر است 85 اثر تاریخی نیر در فهرست آثار ملی ثبت شده است و علاوه بر ثبت این تعداد، 215 اثر شناسایی شده نیز در این شهرستان وجود دارد همچنین قرار گرفتن خطوط فرعی جاده تاریخی ابریشم در آن نشانگر رونق منطقه در دوره های گذشته است.
 
شهرستان نیر از نظر گردشگری نیز جایگاه مهمی در استان اردبیل دارد به طوری که از مجموع37 منطقه نمونه گردشگری استان، 7 منطقه نمونه گردشگری در جوار هم در شهرستان نیر واقع شده است و بعد از اردبیل، شهرستان نیر از این حیث در رتبه دوم استان قرار دارد.
 
این شهرستان 17 درصد از سهم مناطق نمونه گردشگری استان را در اختیار دارد و با توجه به اینکه گردشگران شمال‌غرب کشور اغلب از این دروازه ورودی استان وارد مناطق مختلف شده و از جلوه‌های زیبای نیر، سرعین و اردبیل بهره‌مند می‌شوند، ‌ضرورت دارد زیرساخت‌های گردشگری در مناطق مختلف شهرستان نیر توسعه و تقویت شود از جمله این زیرساخت‌ها مناطق نمونه گردشگری بولاغلار، نوالار، آب‌های گرم معدنی و همچنین آثار و ابنیه‌های تاریخی است.
 
سالانه بیش از دو تا سه میلیون گردشگر از زیبایی‌ها و مواهب خدادادی این شهرستان بهره‌مند می‌شوند که بهتر است با نگاه جامع در این زمینه برنامه‌ریزی شود. بی شک با فراهم شدن امکانات و زیرساخت‌ها، زمینه مساعد برای حضور همه‌جانبه گردشگران و مسافران فراهم شده و ظرفیت مطلوبی را در پیشبرد امور شاهد و ناظر خواهیم بود.
 
به اذعان کارشناسان امر در این شهرستان 34 چشمه آب گرم از دل زمین می جوشد و به هدر می رود و نیر از حیث داشته های چشمه های آب گرم رتبه دوم استان را بعد از سرعین دارا می باشد اما از حیث سرمایه گذاری در امر آب های گرم در ردیف آخر استان قرار گرفته است.
 
 
البته در سال‌های اخیر حرکت‌های خوبی برای احیا و مدرن‌سازی آب‌های گرم و معدنی و شهرک تخصصی آب در این شهرستان صورت گرفته به طوری‌که هم اکنون نیز با حضور سرمایه‌گذاران منابع عظیم آب‌های گرم و سرد معدنی این شهرستان در حال آماده شدن برای بهره‌برداری به شکل مدرن و نیمه مدرن است ولی انتظار می رود این ظرفیت‌ها بیش از پیش احیا شود.
 
 
کارشناسان امر معتقدند استفاده از ظرفيت هاي بخش گردشگري شهرستان به منظور اشتغالزايي و توسعه همه جانبه منطقه، شاه کلید حل مشکل بیکاری شهرستان است و باید تلاش شود با برنامه ریزی دقیق و جذب سرمايه گذار بخش خصوصي و توسعه زيرساخت ها زمینه توسعه همه جانبه در بخش های مختلف را فراهم آورد.
 
از قابلیت های دیگر نیر می توان به بحث انرزی های نو اشاره کرد؛ در زمينه ي ژئوترمال مركز انرژي هاي نو از سال 72 با جمع آوري كليه مطالعات پراكنده ي انجام یافته در سال های
 
گذشته و انجام مطالعات جدید، در منطقه ي بوشلي اقدام به حفاري كرده است و پس از حفاري 3 حلقه چاه، گمانه ها براي تعيين مشخصات زمين شناسي عمقي منطقه و تعيين گراديانت حرارتي نتايج اميد بخشي بدست آمده است.
 
لازم به ذکر است پس از حفاري سه چاه گمانه، چاه شماره ي 2 به نتيجه ي مطلوب انجامید و پس از رسيدن به عمق 71 متري به مخزن بخار و آب داغ فشرده رسید كه اين بخار و آب داغ بيش از 15 متر از زمين فوران كرد و دماي مخزن آن حدود110 درجه ي سانتيگراد اندازه گیری شد.
 
اين مخازن در سنگ هاي آهگي متعلق به دوران اول زمين شناسي قرار گرفته است و بررسي سطحي و عمقي كه توسط عمليات زمين شناسي و ژئوفيزيكي انجام شد نشان داده كه اين مخزن آهكي بيش از 100 كيلومتر مربع در زير زمين گسترش داشته است.
 
از دیگر قابلیت های بالقوه منطقه تفرجگاه طبیعی و گردشگری بولاغلار است؛ محدوده این منطقه نمونه گردشگری به عنوان یک تفرجگاه اکوتوریسم از نظر گردشگری قابل توجه است. باید توجه داشت که این محدوده بیشتر عملکرد اکوتوریستی دارد و امروزه فقط می تواند مسافران عبوری را برای ساعاتی به کناره های آن برای استراحت و تفریح کشاند.
 
بولاغلار مجموعه ای از چشمه های متعدد با دبی بالا در یک محدوده نه چندان وسیع است. آب تمام چشمه ها در مسیر کوتاهی به یکدیگر پیوسته و از طریق نیر چای ( رودخانه آغلاغان) که از داخل شهر نیر می گذرد به بالخلوچای می پیوندد. این محدوده به سبب نزدیکی به شهر نیر یکی از نقاط بالقوه جهت توسعه گردشگری در شهر نیر است.
 
مساحت منطقه 285 کیلومتر مربع است که در حدود یک پنجم مساحت نیر را شامل می شود. این منطقه با وجود داشتن مناطق بکر و دیدنی و استخر پرورش ماهی و همچنین برگزاری جشنواره آش و مراسم سنتی چشمه باشی در چهار شنبه سوری، همه ساله مسافران و گردشگران زیادی را جذب خود می کند.
 

لازم به ذکر است چشمه سار بولاغلار در سال 85 با مصوبه به عنوان منطقه نمونه گردشگری با درجه ملی مورد تصویب دولت قرار گرفته است.
 
 
سد یامچی از دیگر  قابلیت های گردشگری و توریستی شهرستان نیر است. این سد در 5 کیلومتری شهر نیر قرار دارد، اطراف سد یامچی و طبيعت زيباي اطراف آن مكاني مناسب براي گردشگری، تفريح و استراحت به وجود آورده است و با اندکی سرمایه گذاری و ایجاد تاسیسات گردشگری در حاشیه سد و فراهم آوردن امکانات قایقرانی در دریاچه آن با توجه به قرارگرفتن آن در کنار بزرگراه نیر به اردبیل و واقع شدن در ورودی استان و نزدیکی به شهر توریستی سرعین و دامنه های سر سبز سبلان و چشم انداز های زیبا از آن برای رونق اقتصادی منطقه استفاده کرد.
 
 
موارد ذکر شده تنها بخش اندکی از قابیلت ها و توانمندی های شهرستان نیر است؛ تردد روزانه 30 هزار دستگاه خودروی کوچک و بزرگ در عید نوروز و تعطیلات تابستانی نمایانگر اهمیت نیر به عنوان پل ارتباطی استان اردبیل با مناطق شمالغرب کشور است. البته باید خاطر نشان کرد که شهر نیر سال هاست به دلیل عدم وجود جاده کمربندی با مشکل ترافیک سنگین دست به گریبان است و به دلیل تردد خودروهای سنگین در داخل شهر، هر از گاهی شاهد حوادث تلخ و ناگواری از جمله تصادفات خونین هستیم.
 
در پایان باید گفت شهرستان نیر با وجود برخورداري از منابع عظيم آبي، معدني و مناطق متنوع تاریخی و گردشگری تاكنون ناشناخته مانده است؛ نیر برخلاف ذهنیت های ایجاد شده محروم نیست بلکه مظلوم است بدین معنا که از سرمایه ها، منابع و توانمندی های طبیعی و انسانی  آن به خوبی استفاده نشده است.
 
انتهای پیام/

تصاویر بیشتر برای مطلب: 
ارسال نظر