تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 28531
تاریخ انتشار: ش, 1393/09/01 - 20:06
تنگنای سخت دامداران نیری/گرانی علوفه و ارزانی دام
نیریمیز: افزایش سرسام آور قیمت علوفه و آذوقه دامی و کاهش قیمت فروش دام زنده، دامداران و روستائیان شهرستان نیر را در تنگنای سختی قرار داده است.

به گزارش نیریمیز، وقتی به دست های پینه بسته و چهره آفتاب سوخته اش نگاه می کنی غم سنگینی بر دلت می نشیند، می گوید خدا را شکر زندگی می گذرد اما... می پرسم اما چه؟؟؟ نگاهی به گوسفندانش می اندازد و از گرانی آذوقه دامی گلایه می کند، می گوید همه زندگیش همین دام هایی است که اکنون از تامین آذوقه شان ناتوان است ....

 

و این قصه اکثر دامداران و کشاورزان روستاهای اطراف شهرستان نیر است، افزایش سرسام آور قیمت آذوقه دامی از علوفه خشک گرفته تا جو و سبوس گندم از یک سو و عدم وجود بازار مناسب و کاهش قابل توجه قیمت دام زنده روستائیان را در مضیقه قرار داده است.

 

یکی از روستائیان شهرستان در این خصوص به خبرنگار نیریمیز گفت: خشکسالی و نبود بارش مناسب در سال گذشته باعث شد ذخیره علوفه چندانی برای زمستان نداشته باشیم از این رو مجبور به خرید علوفه خشک و جو و سپوس از بازار هستیم اما متاسفانه قیمت ها در بازار نسبت به سال گذشته خیلی افزایش یافته و تقریباً دو برابر شده است به طوری که قیمت جو که در سال گذشته حدود 600 تومان بود اکنون به بیش از هزار تومان رسیده است.

 

وقتی از وی در مورد حمایت نهاد های ذیربط در این خصوص پرسیده می شود پاسخ می دهد: جهاد کشاورزی و شرکت تعاونی روستایی اقدام به توزیع جو و سبوس در میان دامداران منطقه می کند اما از یک طرف این میزان آذوقه پاسخگوی نیاز دام های منطقه نیست و از طرف دیگر قیمت این اقلام تفاوت فاحشی با بازار آزاد ندارد.

 

اما بالا رفتن قیمت آذوقه تنها دغدغه دامداران منطقه نیست بلکه فروش نرفتن دام ها و کاهش قیمت دام باعث شده نگهداری دام برای بسیاری از کشاورزان مقرون به صرفه نباشد و آنها مجبور شده اند تعدادی از دام های خود را به فروش برسانند تا بخشی از هزینه پروار مابقی دام های خود را تامین کنند و بسیاری نیز قید زندگی در روستاها را زده و با فروش دام هایشان به تهران مهاجرت می کنند.

 

یک کارشناس مسائل کشاورزی در این خصوص معتقد است عدم حمایت دولت از دامداران سنتی باعث افزایش مهاجرت از روستاها و کاهش میزان تولیدات دامی در منطقه خواهد شد از این رو از مسئولان امر انتظار می رود با افزایش عرضه آذوقه های دامی با قیمت یارانه ای و نظارت صحیح بر توزیع عادلانه این اقلام در بین کشاورزان، این قشر آسیب پذیر جامعه را بیش از پیش زیر چتر حمایتی خود گرفته و زمینه اشتغال مولد در روستاها را فراهم آورد.

 

 

 

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

دیدگاه‌ها

باتشکر اگر چنانکه اطلاعات کافی در خصوص میزان توزیع نهاده وحمایت های دولت خواستید می توانیم در اختیار قرار دهیم باید عرض کنم باقبول بعضی نواقصات وکاستی ها به استحضار نگارنده می رسد که شهرستان نیر یکی از بزرگترین وفعال ترین وسوددهترین تعاونی های دامداران را دارد که بیش از 2000نفر عضو دارد وبجز سبوس در تامین سایر نهادها با قیمت مناسب هیچگونه مشکلی در حال حاضر نیست

ضمن تشکر از این برادر گرامی، به اطلاع می رساند یادداشت فوق تنها بازتاب گوشه ای از مشکلات دامداران منطقه از زبان خود این عزیزان است، بی شک این قشر زحمتکش جامعه بیشتر از من و شما نسبت به گرانی نهاده ها و آذوقه ی دامی در شهرستان واقف و از آن رنج می برند. نیریمیز به هیچ وجه منکر زحمات و تلاش های مسئولان ذیربط در این خصوص نیست اما گرانی نهاده های دامی یک واقعیت غیر قابل انکار است، شما برادر عزیز گرانی 400تومانی قیمت جو نسبت به سال گذشته را چگونه توجیه می کنید؟ آیا به نظر شما قیمت 850 تومانی برای یک کیلو سبوس قیمت مناسب است؟ آیا تعاونی نیر با سوددهی شایانی که اشاره کردید قادر است به همه نیازهای دامداران جوابگو بوده و نهاده های دامی مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دهد؟ بار دیگر متذکر می شویم قصد ما از یادداشت فوق انتقاد غیر منصفانه و یا نادیده گرفتن زحمات شما عزیزان نیست بلکه هدف رصد مشکلات جامعه و انعکاس صحیح و بی واسطه ان به مسئولان زحمت کش است تا در حد مقدورات حل و باری از دوش مردم برداشته شود. با تشکر
ارسال نظر