تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 35782
تاریخ انتشار: س, 1394/06/03 - 09:53
ونیز مقصد جدید گردشگران مسلمان+عکس
نیریمیز: مقامات ونیز قصد دارند که این شهر زیبا را به مقصد جدید گردشگران مسلمان تبدیل کنند.

به گزارش نیریمیز، در شرایطی که سالانه 27 میلیون گردشگر از شهر ونیز در ایتالیا دیدن می کنند، مقامات صنعت گردشگری این شهر زیبا قصد دارند که این شهر را که مقصد گردشگران مسلمان کمی است را به مقصد جدید گردشگران مسلمان تبدیل کنند.

ونیز در سالهای گذشته عملکرد خوبی در جذب گردشگران مسلمان نداشته که کارشناسان علت اصلی این امر را برخوردهای بد با گردشگران مسلمان بویژه گردشگران زن مسلمان می دانند که در یک مورد آن در سال 2011 که در کشورهای اسلامی انعکاس بدی داشت، یک گردشگر زن اردنی که همراه همسر و دخترش قصد داشت از یکی از گالری‌ های موزه‌ ونیز دیدن کند، ‌بدلیل استفاده از پوشش اسلامی برقع با اقدام نیروهای امنیتی این موزه اجازه‌ حضور در موزه و بازدید از این نمایشگاه را نیافت.

البته چند روز پس از این حادثه مدیر موزه‌ ونیز از برخورد نیروهای امنیتی این موزه با زن گردشگر مسلمان عذرخواهی کرد، اما این حادثه کاهش چشمگیر گردشگران مسلمان ونیز را در پی داشت، با این وجود در هفته های اخیر گردشگران مسلمان ونیز افزایش محسوسی یافته و به کرات می توان گردشگران مسلمان و بویژه زنانی با برقع را در این شهر مشاهده کرد که می تواند نویدبخش تبدیل شدن ونیز به یک مقصد جهانی گردشگری حلال در سالهای آتی باشد. 

در حال حاضر گردشگری حلال بعنوان جدیدترین زیرشاخه گردشگری اسلامی با سرعت زیادی در حال گسترش در تمامی نقاط جهان، بویژه کشورهای غیر اسلامی بوده و از آنجا که مسلمانان بخش مهمی از گردشگران جهان را مسلمانان تشکیل می‌دهند، کشورهای غیرمسلمان نیز فعالیتهایی را تحت عنوان گردشگری حلال آغاز کرده ‌اند که نخستین گام آن راه اندازی هتلهای حلال بوده که در آ‌نها علاوه ‌بر وجود نمازخانه، کارکنان هتل حجاب اسلامی را رعایت می‌ کنند، غذاهای حلال سرو می ‌شود، از مشروبات الکلی خبری نیست، فیلمهای غیراخلاقی از شبکه داخل هتل پخش نمی‌ شود و در اتاقها نیز علائمی برای نشان دادن جهت قبله نصب شده اند.

براساس آمارهای ارائه شده توسط چند موسسه معتبر فعال در حوزه صنعت گردشگری، گردشگری حلال بعنوان گونه جدید صنعت گردشگری در سال 2014 حدود 60 میلیارد دلار برای کشورهای میزبان گردشگران درآمد زایی داشته که در این میان مقصد بیشتر گردشگران مسلمان کشورهای ترکیه، مالزی، امارات، اردن و تونس بوده که بیشترین درآمد را نیز کسب کرده اند.

در این شرایط پیش بینی می شود گردش مالی گردشگری حلال در سال 2020 به 200 میلیارد دلار برسد که حاصل آن میزبانی جهان از حدود 150 میلیون گردشگر مسلمان خواهد بود که بیشتر آنها از کشورهای عربی بوده و براساس معیارهای گردشگری حلال به سفر و تفریح می پردازند.

ونیز که یکی از سه مقصد برتر  گردشگری ایتالیا به شمار می رود و گردشگران به آن لقب «موزه‌ ای در فضای باز» را داده‌ اند، یکی از زیباترین شهرهای جهان بوده و سالها قبل به دلیل شکل عجیب و همچنین تعدد آثار تاریخی، هنری و معماری در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید.

ایتالیا نیز که سالانه میزبان حدود 20 میلیون گردشگر خارجی است، با داشتن آب‌‌ و هوای مدیترانه ‌ای و جاذبه های گردشگری متنوع از جمله آثار تاریخی بر جای مانده از تمدن روم باستان، همواره در جمع 5 مقصد برتر گردشگری جهان بوده و 5 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور نیز به درآمد های حاصل از این صنعت اختصاص یافته است.

منبع:  فارس

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

ارسال نظر