تازه ترین مطالب


کد مطلب: 44782
تاریخ انتشار: س, 1396/05/10 - 10:37
نیریمیز: جانمایی و دفن غیر اصولی زباله ها در شهر نیر، علاوه بر مخدوش کردن چهره شهر باعث برگشت و پراکنده شدن این زباله ها در محیط زیست و سطح معابر نیر شده است.

به گزارش نیریمیز، عمده‌ترین مشکل محل دفن مواد زائد جامد شهری، شیرابه و گاز تولیدشده در اثر تجزیه زباله‌های دارای ترکیبات آلی است که اکسیداسیون شیمیایی مواد، حرکت شیرابه در اثر نیروی ثقل، انحلال و نشت مواد آلی و معدنی به‌وسیله آب و شیرابه، جابه‌جایی مواد محلول که در اثر تغییرات فشردگی و عمل اسمزی پدید می‌آید و نشست زمین در اثر فعل و انفعالات از جمله واکنش‌های پدید آمده در محل‌های دفن است.

 

با وجود همه این موارد متاسفانه، روزانه بخشی از عرصه‌های منابع طبیعی در اثر دفن غیراصولی زباله و یا رهاسازی آن در اماکن و حوزه‌های شهری و محیط زیست نابود و یا کارکرد اکولوژیستی خود را از دست می‌دهند.

 

با این حال ضرورت دارد تا مسوولان عالی استان و شهرستان وارد عمل شده و وظیفه دفن اصولی زباله را برعهده دستگاه متولی آن قرار دهند و خیال جامعه را از این معضل که سلامت جامعه در گرو آن است، راحت شود.

 

با توجه به اهمیت موضوع دفع زباله در برنامه ریزی شهری؛ در انتخاب محل دفن زباله پارامترهای زیادی را در نظر می گیرند که یکی از مهمترین این پارامتر ها جهت وزش باد است.

 

نمودار گلباد از مرسوم ترین نمودار ها می باشد که مرکز هواشناسی با اطلاعات دقیق آنرا ترسیم می کند.

 

این گلباد ها جهت وزش باد و فراوانی وزش از آن جهت را نشان می دهد. با توجه به جهت و فراوانی وزش باد؛ برنامه ریزان شهری در آن جهت که وزش باد بیشتر است سعی می شود کمربندجنگلی و فضای سبز ایجاد می کنند تا باد هوای پاک و پراز اکسیژن را به شهر آورده و موجب تلطیف هوای شهر شود.

 

در جهت مخالف وزش باد کارخانه های آلوده ساز و محل های دفن زباله را طراحی می نمایند تا باد هوای آلوده و بوی نامطبوع را از فضای شهری دور نماید.

 

اما در شهر نیر این مورد اصلا رعایت نشده است. چون باد غالب در این شهر باد گرمیج و از سمت غرب می وزد و محل دفن زباله هم درست در جهت وزش باد و در مسیر ورود به شهر می باشد بطوری که وقتی ماشین های شهرداری زباله ها را در محل دفن زباله خالی می کنند. آشغالهای سبک به ویژه مشمع های آن زودتر از ماشین به شهر می رسند و چهره شهری بخصوص مسیر جدید دسترسی به منطقه گردشگری بولاخلار را بسیار مخدوش و زشت می کند.

 

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

تصاویر بیشتر برای مطلب: 
ارسال نظر