تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 45324
تاریخ انتشار: ي, 1396/06/19 - 11:47
نیریمیز: در روزهای اخیر قیمت انواع برنج خارجی در بازار به طور متوسط 10درصد افزایش یافته و امکان خرید را از قشر ضعیف جامعه سلب کرده است.

به گزارش نیریمیز، برنج از جمله اقلام مصرفی خانوارها و دومین غله پر مصرف پس از گندم است. این گیاه از دیرباز در مناطق مختلف دنیا به ویژه هند، چین و ایران کشت می شده و قدمت کاشت آن در ایران به پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. افزایش جمعیت ایران و ذائقه ایرانی موجب شده است که برنج قوت غالب مردم کشور باشد. با رشد قیمت برنج ایرانی در ساله های گذشته بازار برنج های خارجی داغ شده و به سرعت بزرگترین بازار برنج های خارجی را پس از سال ها هندی ها دوباره به دست گرفتند تا حدی که رییس انجمن صادرکنندگان برنج هند اعلام کرد: ایران بزرگترین بازار برنج باسماتی هند محسوب می شود و حدود ۲۰ درصد صادرات سالانه این محصول را به خود اختصاص داده است.

اما متاسفانه در روزهای اخیر قیمت انواع مختلف برنج خارجی و به خصوص برنج هندی در بازار افزایش یافته است به طوری که قیمت برنج هندی مزده که مصرف بالایی در شهرستان نیر دارد با افزایش 4 هزار تومانی به 58 هزار تومان در هر بسته رسیده است و این مسئله باعث کوچک تر شدن سفره مردم  شده و تهیه این برنج ها برای بسیاری از مردم دشوار گردیده است. البته گفته می شود دلیل اصلی این افزایش قیمت ها ايجاد كمبود مصنوعي و احتكار برنج توسط دلالان و افزايش مصنوعي قیمت و همچنین موضوع ممنوعیت واردات در زمان برداشت برنج داخلی بوده است.

به هر حال تا چندی پیش برنج های تایلندی و اروگوئه به عنوان اقلام وارداتی به کشور می آمدند و میهمان برخی سفره های ایرانی بودند تا اینکه برنج های دانه بلند با ظاهری آراسته و قد و قامتی کشیده موفق شدند دل بیشتر مردم را ببرند و خود را در دل مردم ایران جا کردند این در حالی است که حرف و حدیث های فراوانی در خصوص کیفیت و سلامت این برنج ها وجود دارد و با وجود اینکه برخی کشورها مثل آلمان واردات برنج باسماتی از هند را به دلیل آلوده بودن به مواد سمی و فلزهای سنگین ممنوع کرده اند در ایران بررسی های متعددی در این رابطه انجام گرفته اما با انتشار گزارش های متناقض در این باره همچنان برنج هتدی  عرضه و مصرف می شود.
 
با توجه به موارد فوق به نظر می رسد تجدید نظر در بحث واردات برنج هندی و همچنین کنترل قیمت برنج داخلی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و برای بسیاری از مردم نگرانی از بابت افزایش قیمت برنجی که در سلامتی و کیفیت تردید وجود دارد چندان قابل قبول نیست لذا مسئولان امر باید توجه بیشتری به بحث معیشت مردم به خصوص در مناطق محروم کشور داشته باشند و اجازه ندهند سفره مردم کوچکتر از این شده و سرپرستان خانواده شرمسار خانواده خود باشند.

 

 
 

 

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

ارسال نظر