تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 45543
تاریخ انتشار: س, 1396/06/28 - 15:18
نیریمیز: حسین شایقی رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل ازبرگزاری همایش کشوری به یاد مرحوم امیر حسین فردی خبر داد.

به گزارش نیریمیز، حسین شایقی رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل  که در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیر سخن می گفت ازبرگزاری همایش یادبود مرحوم امیر حسین فردی خبر داد و گفت: همایش یادبود مرحوم امیر حسین فردی که اهل روستای قره تپه از توابع بخش مرکزی نیر بود 25 مهرماه در مرکز استان و همچنین در شهرستان نیر با حضور فرهیختگان بنام کشوری و خانواده این بزرگوار برگزار خواهد شد.

شایقی با اشاره به جایگاه شاخص مرحوم فردی در عرصه فرهنگ کشور، شناساندن چهره گمنام وی به جامعه و به خصوص نسل جوان را یک ضرورت دانست و گفت: با مرگ مرحوم فردی حوزه ادبیات کشور نویسنده‌ای را از دست داد که هیچ وقت جایگزینی برای او نخواهد یافت.

لازم به ذکر است اميرحسين فردي در سال ۱۳۲۸ هجري خورشيدي در روستاي قره‌تپه شهرستان نیر به دنيا آمد.

وي دوران کودکي و نوجوانيش را در هواي تازه دامنه‌هاي سرسبز سبلان سپري كرد؛ سال‌هاي طلايي‌اي که تا آخر عمر برايش يادآور روزهاي باشکوه زندگي در دل طبيعت بود.
 
وقتي اميرحسين قدم به پايتخت گذاشت، با هواي تازه‌ ديگري هم آشنا شد، هواي تازه اي به نام «ادبيات»! حضور فعال در عرصه‌هاي نوشتاري و اجرايي حوزه ادبيات؛ به ويژه حضور بسيار مؤثر در ادبيات داستاني از او چهره‌اي توانمند، سختکوش و مقاوم نشان داد.
 
عضويت در حوزه انديشه و هنر اسلامي(حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي)، سردبيري و مديرمسئولي مجله کيهان بچه‌ها(به مدت ۲۸ سال)، تأسيس و مديرمسئولي مجله کيهان علمي، عضويت در انجمن قلم ايران، عضويت در شوراي داستان‌ کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، عضويت در شوراي داستان بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، مسئوليت جشنواره انتخاب کتاب سال شهيد حبيب غني‌پور، مسئوليت شوراي ادبيات داستاني سازمان بسيج مستضعفين و مديريت کارگاه قصه و رمان حوزه هنري از سوابق اجرايي مرحوم اميرحسين فردي است.
 
چندين بار داوري کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مسابقات ادبي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، کتاب سال شهيد حبيب غني‌پور، جشنواره ادبيات داستاني بسيج، جشنواره راهيان نور، انجمن قلم ايران و جشنواره قصه‌هاي قرآني از تجربه‌هاي ديگر اين هنرمند متعهد و انقلابي است.
 
مرحوم امير حسين فردي از دوستان صميمي شهيد حبيب غني‌پور بود که پس از شهادت آن نويسنده هنرمند، جزو مؤسسان و برگزارکنندگان کتاب سال شهيد غني‌پور بود؛ جايزه‌اي که از اعتبار بالا و والايي در حوزه ادبيات برخوردار است.
 
از ميان آثار مرحوم امير حسين  فردي، مي‌توان به اسماعيل، آشيانه در مه، سياه‌چمن، گرگ‌سالي، يک دنيا پروانه و کوچک جنگلي اشاره کرد.
 
رمان اسماعيل که در سال ۸۶ منتشر شد، به زبان انگليسي نيز ترجمه شده است.

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

ارسال نظر