تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 46213
تاریخ انتشار: چ, 1396/08/10 - 09:17
نیریمیز: روزبه صمدی به عنوان شاعر برگزیده در کنگره شعر عاشورایی و دفاع مقدس تجلیل شد.

به گزارش نیریمیز، آئین اختتامیه هفتمین کنگره شعر عاشورایی و دفاع مقدس با حضور شعرای استان‌های شمالغرب کشور در اردبیل برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی ستوده مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل در این مراسم اظهار کرد: ما از اردیبهشت ماه نسبت به اطلاع‌رسانی برگزاری هفتمین کنگره شعر عاشورایی اقدام کردیم و به موازات برگزاری این کنگره سعی کردیم تا در باب شعر عاشورایی نیز از اشعار شاعران و ادبا در بخش‌های مختلف پذیرش داشته باشیم.

ستوده گفت: تا شهریور ماه شاعران فرصت داشتند تا اشعار خود را به دبیرخانه و موسسه ققنوس اقلیم حکمت به عنوان سازمان مردم‌نهاد ارسال کنند تا ما بتوانیم با همراهی این موسسه فرهنگی اقداماتی را برای برگزاری آئین اختتامیه و تجلیل از شاعران انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در استفاده از ظرفیت بخش خصوصی ما در حوزه خروج از تصدی‌گری سعی داریم تا بخش‌های مهمی از کارهای خود را در هم‌افزایی بیشتر در همکاری با موسسات و نهادهای مردمی انجام دهیم که در برگزاری این کنگره نیز موسسه فرهنگی ققنوس اقلیم حکمت ما را به شایستگی یاری کرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل ادامه داد: بعد از وقفه ای چندین ساله ما کنگره شعر عاشورایی را با هدف ترویج فرهنگ ادبیات آئینی و عاشورایی و تجلیل از پدیدآورندگان آثار فاخر در این حوزه و ارتقای سطح کیفی اشعار آئینی و عاشورایی و استفاده از این اشعار به عنوان تغذیه فکری شعرا و مداحان در آئین‌های مختلف مذهبی برگزار کردیم و امیدواریم از نتایج این کنگره به نحو احسن استفاده کنیم.

ستوده تصریح کرد: ما در برگزاری این برنامه از ظرفیت روسای محلات ششگانه، هیئت‌های مذهبی، کانون شعرا و مداحان آئینی و همچنین نهادها و دستگاه‌های مختلف به ویژه شهرداری و شورای شهر استفاده کردیم و برای اولین بار در یک ابتکار شایسته با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سعی کردیم تا اشعاری را از نوجوانان در قالب مداحی و مرثیه و عاشورایی دریافت کنیم.

دبیر کنگره شعر عاشورایی اذعان کرد: امسال در پنج محور شامل اشعار کلاسیکف مرثیه، کودک و نوجوان، مناجات خوانی و همچنین اشعار آزاد از شعرا آثاری را پذیرفته به طوری که در مجموع 772 اثر به دبیرخانه ارسال شده بود که در پنج بخش از برترین‌ها در این آئین تجلیل می‌کنیم.

ستوده گفت: شاعرانی از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، تهران، همدان و البرز مهمان ما در این کنگره هستند که قطعا در یک محیط تعاملی سعی داریم از آثار ارزشمند ارسال شده توسط این شاعران استفاده کنیم.

وی ادامه داد: امیدواریم برگزاری مرتب این کنگره در سال‌های آینده زمینه خوبی را فراهم آورد تا تغذیه فکری شعرا و مداحان را در کنار مناجات خوان‌ها شاهد باشیم تا خلائی که در این باب وجود دارد به نوعی برطرف شود.

در این مراسم رونمایی از کتاب وفای عشق انجام شد و بخشی از تعزیه ایام اربعین حسینی و سوگواری حضرت رقیه(س) در فراق پدر به نمایش گذاشته شده و مداحی و شعرخوانی شد.

اسامی برگزیدگان هفتمین کنگره شعر عاشورایی و دفاع مقدس به شرح ذیل است: قادر ایمانزاده از اردبیل در بخش مرثیه، محمد شکری‌فر از آذربایجان شرقی در بخش  مرثیه، تیمور نوری مقدم از اردبیل در بخش  مرثیه ، علیرضا الفبایی از اردبیل در بخش کلاسیک، صابر قره‌داغلو از اردبیل در بخش کلاسیک، میلاد نیکفال از اردبیل در بخش کلاسیک، رضا اسمخانی از زنجان در بخش کلاسیک، وحید طلعت از آذربایجان غربی در بخش کلاسیک، عارف ساسانی از آذربایجان شرقی در بخش کلاسیک، احسان محمدی  در بخش دفاع مقدس، پیام جهانگیری از اردبیل در بخش شعر آزاد، روزبه صمدی از نیر در بخش شعر آزاد، جابر ولدپور نیایشگران در بخش مناجات توحیدی، آیناز رنجبر از اردبیل در بخش کودک و نوجوان، فاطمه کلهر از زنجان در بخش کودک و نوجوان و آیسان محمدپور از اردبیل در بخش کودک و نوجوان.

 

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

ارسال نظر