تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 46763
تاریخ انتشار: ج, 1396/10/22 - 09:17
نشست برجامی وزرای خارجه ایران، انگلیس، آلمان و فرانسه با میزبانی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری نیریمیز؛نشست برجامی وزرای خارجه ایران، انگلیس، آلمان و فرانسه با میزبانی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در بروکسل برگزار شد.

نشست برجامی ظریف با وزرای خارجه سه کشور اروپایی در بروکسل / حمایت موگرینی و تروئیکای اروپایی از توافق هسته‌ای ایران

محمدجواد ظریف به همراه بوریس جانسون، زیگمار گابریل و ژان ایو لودریان همتایان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی خود و همچنین با فدریکا موگرینی در این نشست مسائل مربوط به اجرای برجام را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

گفتنی است، «محمد جواد ظریف» امروز در دیدار با «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه با اشاره به اهمیت اجرای تعهدات کشورهای عضو برجام، بر نقش فعال‌تر کشورهای اروپایی در این زمینه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار بر اهمیت اجرای برجام و عزم فرانسه در این زمینه تاکید کرد.

وزرای خارجه ایران و فرانسه همچنین بر اهمیت ثبات و امنیت منطقه و پیشبرد راهکارهای مسالمت‌آمیز حل بحران‌های منطقه‌ای با گفتگو و رایزنی‌های سیاسی تاکید کردند.

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین با قدردانی از دعوتش به تهران، گفت: بزودی به ایران سفر خواهد کرد.

وزیر خارجه آلمان نیز درباره برجام گفت اتحادیه اروپا می‌خواهد توافق هسته ای با ایران را حفظ کند.

نشست برجامی ظریف با وزرای خارجه سه کشور اروپایی در بروکسل / حمایت موگرینی و تروئیکای اروپایی از توافق هسته‌ای ایران

در پایان این نشست، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه فرانسه، آلمان و انگیس در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.

موگرینی: اروپا مصمم به حفظ برجام است

در ابتدای این کنفرانس خبری،‌ موگرینی گفت: «اتحادیه اروپا موضع خود را به صراحت اعلام کرده است. برجام نتیجه‌بخش بوده است و ما مصمم هستیم که این توافق را حفظ کنیم.»

وی همچنین با بیان اینکه مسائل غیرهسته‌ای خارج از حوزه برجام است،‌ اضافه کرد: معتقدیم مردم ایران باید از مزایای اقتصادی برجام بهره‌مند شوند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این کنفرانس خبری گفت که در نشست امروز خود در بروکسل گفتگوی کوتاهی هم درباره اتفاقات اخیر در ایران داشته‌اند.

لودریان: آمریکا باید به برجام پایبند بماند

وزیر خارجه فرانسه نیز در نشست خبری بروکسل گفت: هیچ تردیدی درباره پایبندی ایران به توافقنامه هسته‌ای وجود ندارد و امیدواریم تعلیق تحریم‌های این کشور تمدید شود.

لودریان سپس با بیان اینکه آمریکا باید به توافقنامه هسته‌ای پایبند باشد و باید تحریم‌های سیاسی ایران لغو شود، تصریح کرد: پاریس به توافقنامه هسته‌ای با ایران پایبند است و از همه طرف‌ها دعوت می‌کند تا به این توافقنامه پایبند باشند.

گابریل: شواهدی درباره نقض برجام از سوی ایران وجود ندارد

در ادامه این کنفرانس خبری،‌ وزیر امور خارجه آلمان نیز بر ضرورت حفظ توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد. وی گفت: باید به طور کامل به توافقنامه هسته‌ای با ایران احترام گذاشت و از آن حمایت کرد.

زیگمار گابریل همچنین تصریح کرد: «از حق ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای حمایت می‌کنیم.»

وی در ادامه تاکید کرد: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به برجام را تائید کرده و شواهدی که این مسئله را نقض کند، وجود ندارد.»

جانسون: گزینه‌ای بهتر از برجام نیست

بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس هم در نشست خبری بروکسل گفت هیچ گزینه‌ای بهتر از توافقنامه هسته‌ای که با ایران به دست آمد، وجود ندارد.

وی تاکید کرد: «بر اساس آنچه آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده ایران به توافقنامه هسته‌ای پایبند است و این مسئله بسیار مهم است.»

جانسون همچنین گفت باید بر آنچه که ایران می‌تواند برای حل مسائل یمن و سوریه انجام دهد، تمرکز داشت. وی مدعی شد نگرانی‌های مشروع دیگری در رابطه با ایران وجود دارد اما آنها را باید به موازات و نه به عنوان بخشی از برجام، بررسی کرد.

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر