تازه ترین مطالب


کد مطلب: 44309
تاریخ انتشار: چ, 1396/03/17 - 14:47
اعتياد به مواد مخدر مصيبتي كه ميليون ها زندگي را ويران و سرمايه هاي كلان را صرف مبارزه و يا صرف صدمات ناشي از آن مي کند.

استفاده از مواد مخدر و اعتياد به آن، تبديل به يك مسئله اجتماعي شده است، مهذا بيش از چند دهه نيست كه جامعه ما با مسئله اعتياد به عنوان مسئله اجتماعي و معضلي مهم و خطرناك روبه رو شده است و ضرورت شناخت علمي ، پيشگيري از شيوع بي رويه ، سوء مصرف و نيز انجام ملاحظات درماني آن احساس شده است.
 
اعتياد به مواد مخدر از ديرباز وجود داشته و يكي از مشكلات عصر حاضر جوامع انساني است كه گستره ي جهاني پيدا كرده است. مصيبتي كه ميليون ها زندگي را ويران و سرمايه هاي كلان را صرف مبارزه و يا صرف صدمات ناشي از آن مي کند.
 
اين صدمات در ابعاد جسماني، رواني، خانوادگي، فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي را در نورديده و سلامت بشر را مورد تهديد قرار مي دهد.
 
از اين رو پي بردن به علل سوء مصرف داروها و مواد به عنوان اولين قدم پيشگيري مطرح مي شود. از آنجا كه اعتياد دارويي و وابستگي به مواد مخدر موضوعي پيچيده و چند بعدي است ، طبيعتا" فعاليتي فراگير و گسترده در همه جوانب اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و آموزشي و ... را مي طلبند در سالهاي اخير ناامني اجتماعي و به هم خوردن امنيت رواني مردم و افزايش نگراني آنها از شيوع اعتياد به مصرف مواد مخدر افزايش يافته است و به همين خاطر و به دليل اهميت اين مسئله براي زندگي اجتماعي، مردم مشاركت جويانه، سازمانهاي غير دولتي (NGO ) مبارزه به اعتياد را تشكيل داده اند و اين يك راهبرد اصولي و صحيح مي باشد ، چرا كه به راستي اگر مردم براي ارتقاء زندگي خود و مبارزه با انواع آسيب هاي اجتماعي از جمله اعتياد،‌ متشكل نشوند و بصورت نهادي و گروهي و سازمان يافته اقدام نكنند، دولتها به تنهايي و حتي با صرف هزينه هاي بسيار ، قادر به اين امر نخواهند بود.
 
مطالعات جهاني نشان داده است كه در پيشگيري اوليه، آموزش همه جانبه نقش قطعي و تعيين كننده دارد و سرمايه گذاري در اين بخش نتايج بلند مدت و دير پايي حاصل مي كند.
 
خانواده از جمله مهمترين عوامل تاثير گذار بر گرايش به سمت اعتياد بشمار مي رود و الگوي رفتاري خانواده تاثير مهمي در جذب افراد به سمت اعتياد دارد عمده ترين اين عوامل را مي توان عدم آگاهي و فقدان مهارتهاي تربيتي از سوي والدين، وجود نگرش مثبت به سمت مواد، والدين معتاد، دوستان معتاد، اختلاف خانوادگي، داشتن همسر معتاد و درهم پيچيدگي نقش ها عنوان كرد.
 
نابسامانيهاي زندگي، بيكاري ، فرار از مشكلات و عدم توانايي فرد از روبرو شدن با مسايل اجتماعي از ديگر عواملي هستند كه موجب مي شوند شخص ، مواد مخدر را پناهگاهي براي خود تلقي كند و به آن پناه ببرد.
 
در حال حاضريكي از عوامل مهم از هم پاشيدن كانون خانواده‌ها در ارتباط با معضل اعتياد، فقدان و يا ضعف اطلاعات و آگاهي‌ والدين پيرامون مواد اعتيادآور است، بر خلاف آن چه تصور مي‌شود فقط مردان نيستند كه بايد از حيث پيشگيري از مصرف مواد مخدر، مراقب فرزندان خود باشند. شايد مسئوليت زنان در خانواده، از مسئوليت همسرانشان در ­زمينه­ي پيشگيري از نفوذ اعتياد به كانون خانواده بيشتر باشد. زيرا زنان علاوه بر اين كه زمان بيشتري را در ­كنار فرزندانشان سپري مي‌كنند، مي‌توانند با كسب آگاهي‌هاي لازم پيرامون مواد اعتيادآور، ضمن جلوگيري از اعتياد آنان، از اعتياد شوهران خود نيز پيشگيري کنند.
 
پيشنهادات
والدين بايد نسبت به آسيب هاي اجتماعي كه فرزندان را در جامعه تهديد مي كند از جمله مواد مخدر و روان گردان آشنايي كافي داشته باشند تا بتوانند اطلاعات درستي را در زمينه آن مشكلات در اختيار آن ها قرار دهند مثل عوارض مصرف مواد مخدر و ...
 
اولياي مدرسه و والدين بايد هنجارها و ارزش هاي اجتماعي را به فرزندان بياموزند.در اين راه مي توانند از ساير سازماتها از جمله پليس نيز كمك بگيرند.
 
از آنجا كه فرزندان والدين خود را به عنوان الگو قرار مي دهند بنابراين بايد رفتارهايي داشته باشند كه الگوي عملي مناسبي براي فرزندان باشد به همين دليل است كه احتمال گرايش فرزندان به آسيب هاي اجتماعي از جمله مصرف مواد مخدر و ... در خانواده هايي كه والدين دچار آسيب هاي اجتماعي هستند بيشتر است.
 
گاهي مواقع اظمينان بيش از حد والدين نسبت به فرزندان و آزاد گذاشتن آنها ممكن است زمينه گرايش آنها را به آسيب هاي اجتماعي فراهم كند لذا والدين بايد بر رفتار فرزندان خود نظارت داشته باشند چرا كه اطمينان بيش از حد ممكن است مصداق ضرب المثل " مرگ مال همسايه است " گردد كه موجب مي شود والدين هيچ گاه فكر نكنند كه ممكن است فرزندان آنان نيز دچار وابستگي به مواد شوند.
 
والدين ممكن است نتوانند به همه سئولات فرزندان خود در زمينه آسيب هاي اجتماعي از جمله وابستگي به مواد توضيح دهند اين مسئله نبايد نگراني والدين را زياد كند بگونه اي كه از صحبت كردن با فرزندان خود پرهيز كنند در اين شرايط والدين مي توانند از اوليا مدرسه و متخصصين ذيربط نيز كمك بگيرند.
 
انتظارات والدين از فرزندان بايد معقول و منطقي باشد يا بتوانند با موفقيت به آن ها نائل شوند.
 
با توجه به نكات اشاره شده مي توان گفت كه توجه به امر پيشگيري از وابستگي به مواد مخدر ميان فرزندان بسيار ضروري است و نقش مدارس و اولياي مدرسه از قبيل مديران و ،معلمان و كاركنان در كنار نقش خانواده ،رسانه هي گروهي و و وسايل ارتباط جمعي بسيار پر رنگ است از آنجايي كه تعداد زيادي از جوانان در مدارس حضور دارند و ارتباط آنها با اولياي مدرسه به طور مستمر و در طول سال هاي تحصيلي است و نقش آنها به عنوان الگو و راهنما غير قابل انكار است مشاركت فعال اولياي مدرسه و تعامل آنها با دانش آموزان و والدين در پيشگيري بيش از پيش ضروري است.
 
اداره برآورد معاونت اجتماعي فا.استان اردبيل
فرماندهی انتظامی شهرستان نیر

ارسال نظر