پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 46047
تاریخ انتشار: ش, 1396/07/29 - 09:04
حضور گردشگران در زمان های مشخص و محدود در شهرستان نیر، طبیعت منطقه و صنعت توریسم را به دلیل فشار بیش از حد در بازه زمانی محدود بسیار شکننده و در حالت نابودی قرار داده است.

مسلماً وقتی نگاهی گذرا به تاریخ زندگی و قدمت شهر نیر می اندازیم به وضوح در میابیم این شهر در گذشته یکی از گلوگاه های مهم در منطقه آذربایجان و همیشه به عنوان یک منطقه استراتژیک مهم مطرح بوده است.

متاسفانه گذشت سالیان و تغییر الگوهای زندگی از سنت به مدرنیسم و تاثیر آن در سکونتگاه ها باعث ایجاد یک بیماری وحشتناک در شهرستان نیر با عنوان مهاجرت شده است. بی شک بیشترین مهاجرت در شهرستان نیر مربوط به مهاجرت برای اشتغال بوده و یکی از دلایل اصلی مهاجرت ها به شمار می رود. حال با نگاه دقیقتر به این مقوله که در سالیان قبل در روستاهای اطراف به تکاثر اتفاق افتاده است و اکنون این اتفاق در سطح شهر نیر نمود و جلوه ویژه ای از خود به جای گذاشته است.

طبق الگویابی ها و بررسی های انجام گرفته بیشترین مهاجرت در شهرستان نیر نه به دلیل اشتغال بلکه به دلیل تمکن مالی به خصوص در قشر شاغل و متمکن جامعه برای دستیابی به امکانات بیشتر آموزشی و رفاهی اتفاق می افتد، هرچند درصد قابل توجهی نیز به دلیل اشتغال مهاجرت می کنند و این مهم قابل چشم پوشی نیست.

حال این سوال اساسی پیش می آید که آیا سطح رفاه در شهر نیر در حال افزایش می باشد و یا اینکه علت چیست؟ جواب سوال بسیار واضح و آشکار بوده و بحث بیشتری را نمی طلبد!

متاسفانه مهاجرت به دلیل تمکن مالی یکی از مخربترین مهاجرات ها است که افراد به دلیل دستیابی بیشتر به امکانات رفاهی و آموزشی و ... اقدام به مهاجرت می کنند که این عامل با تاثیر مستقیم بر جمعیت ساکن در منطقه باعث رکود بیشتر و اساسی تری می باشد. بدیهی است خروج افراد متمکن و ثروتمند از شهر چه عوامل ناگواری را به وجود می آورد که این نکته خود مانعی برای حضور سرمایه گزاران در سطح شهرستان می باشد.

حال با این تفکر و با این چشم انداز ناگوار از شهر نیر و با توجه به گریبانگیر شدن این معضل و خطر آن در آینده بسیار نزدیک اندک جمعیت ساکن در شهرستان نیز به دلایل مختلفی اقدام به مهاجرت خواهند نمود بطوری که کوچکترین روزنه و بهانه ای باعث مهاجرت افراد به شهرهای بزرگتر می باشد و شاید یکی از دغدغه های مهم  اهالی در حال حاضر چگونگی مهاجرت و ایجاد بهانه برای این اقدام می باشد. این مهاجرتها در وهله اول رکود در شهرستان را در بیشتر ایام سال موجب شده و حتی کاهش راندمان سیستم آموزشی و نقص در این مقوله مهم را باعث شده است. با این اوصاف و با توجه به اینکه به ندرت مهاجرتی معکوس در سطح شهرستان اتفاق می افتد بنابراین منازل مسکونی بلااستفاده و متروکه باقی مانده و تنها عملکرد آن سکونت ییلاقی اهالی، آن هم در مدت کوتاهی مربوط به ماه های خوش آب و هوای سال می باشد. 

همچنین به تدریج و با حضور بی ضابطه گردشگران آن هم در زمان های مشخص و محدود، طبیعت منطقه و صنعت توریسم نیز به دلیل فشار بیش از حد در بازه زمانی اندکی بسیار شکننده و در حال نابودی است و روند قهقرائی آن ملموس و توسط هر شهروندی قابل درک می باشد. بنابراین شهرستان نیر به جای اینکه قطب گردشگری در منطقه باشد به قطب مهم ییلاقی در منطقه تبدیل شده و جمعیت شناور آن در زمان های به خصوصی افزایش می یابد که این جمعیت شناور نیز با توجه به اینکه مختار بوده و اراده این مسافرت ها در دستان خودشان می باشد قابل برنامه ریزی برای اشتغال و افزایش سرمایه در منطقه نمی باشد. رکود داد و ستدها و کاهش درآمد در سطح شهر موید این موضوع است. حال برخی تنگ نظری ها از سوی عده ای قلیل و انگشت شمار نیز بر بحران موجود افزوده است.

بحرانی که مجموعه ای از عوامل کوچک و بزرگ در پدید آمدن آن نقش داشته و اکنون سیلابی از مشکلات بحرانی و اساسی در سطح شهرستان گریبانگیر اهالی شریف می باشد که لزوم توجه بیشتر مسئولین کشوری و استانی و از همه مهمتر همت اهالی و رفع معضلات با همفکری و هم افزایی آنان را می طلبد.

با آرزوی روزهای بهتر

ممتاز علیزاده96/07/27

ارسال نظر